Monitoring

Systemy nadzoru wizyjnego.

Monitoring wizyjny umożliwia śledzenie zdarzeń za pomocą kamer przemysłowych. Obrazy z kamer są przesyłane do centrum odbiorczego, gdzie personel może na monitorach obserwować nadzorowany obszar lub obiekt. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie okoliczności wskazujących na istnienie zagrożeń dla osób i mienia oraz możliwości powstania szkód. Obrazy są najczęściej rejestrowane. Monitoring wizyjny jest powszechnie stosowany w centrach handlowych, hipermarketach, kasynach, szkołach, w firmach oraz na terenach miejskich, w tym na ulicach, skrzyżowaniach, parkingach itp. Jeszcze niedawno tego typu systemy określano jako telewizja przemysłowa, telewizja dozorowa. Obecnie te określenia są wypierane przez „monitoring wizyjny”.

Funkcje systemu monitoringu wizyjnego:

– prewencyjna – obecność kamer skutecznie odstrasza przestępców,

– bezpośredniego nadzoru – obiekt jest pod obserwacją w czasie rzeczywistym, co w przypadku powstania zagrożenia pozwala na natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań,

– dowodowa – zdarzenie zarejestrowane przez kamery może być wykorzystane jako materiał dowodowy.


Obecne systemy monitoringu CCTV ewaluowały i możemy je podzielić na kilka grup:

Monitoring IP

Monitoring IP to najnowsza technologia wykonywania instalacji monitoringu wizyjnego CCTV. Dzięki zastosowaniu cyfrowego przetwarzania obrazu z kamery oraz wbudowaniu karty sieciowej LAN w kamerę znacznie zwiększyły się możliwości monitoringu.
Możemy uzyskać wielokrotnie lepszą jakość obrazu niż jakikolwiek znany monitoring analogowy CCTV. Zaletą monitoringu IP jest to że każda kamera w sieci posiada osobny obraz IP oraz wbudowane oprogramowanie które pozwala np. wysyłać e-mail po wykryciu ruchy przez kamerę na podany adres e-mail niezależnie od całego systemu monitoringu.
Monitoring IP posiadają wachlarz kamer o dużo wyższej rozdzielczości, nawet dochodzących do 20MPx. Wymaga to oczywiście bardzo sprawnej sieci i urządzenia rejestrującego, jednak jeśli użytkownikowi zależy przede wszystkim na jakości obrazu nie dbając o koszty, to jest to rozwiązanie, którego nie pobije żadne inne pod względem jakości.

Podstawowy system kamer monitoringu IP powinien zawierać:

* Rejestrator IP ( Rejestrator Cyfrowy )
* Kamery IP
* Dysk twardy
* Zasilanie do kamer
* UPS ( zasilacz awaryjny )
* Połączenie Internetowe gdy chcielibyśmy mieć podgląd zdalny.

Monitoring Analog + AHD

Monitoring AHD (Analog High Definition) jest kolejnym systemem telewizji przemysłowej, w którym kamery generują obraz wysokiej rozdzielczości HD Ready (720p) i/lub FullHD (1080p). Podobnie jak w tradycyjnych systemach analogowych do transmisji sygnału wykorzystywany jest przewód koncentryczny 75Ω.
Największą zaletą urządzeń w systemie AHD jest możliwość podłączenia kamer do rejestratora w tradycyjnym monitoringu analogowym – posiadają wyjście CVBS.
Odległość pomiędzy kamera a rejestratorem przy wykorzystaniu kabla RG59 może wynieść do 500 metrów.

Monitoring HD-CVI

Monitoring HD-CVI, to rozwiązania jednego z najmłodszych systemów CCTV.
HDCVI (High Definition Composite Video Interface) to technologia transmisji sygnału wideo bardzo wysokiej rozdzielczości przy pomocy kabla koncentrycznego. HDCVI jest system analogowym, w którym uzyskany obraz jest wyjątkowej jakości i zapewnia rozdzielczość FullHD. Uzyskany sygnał z kamery HDCVI jest przetwarzany przez rejestrator i zapisywany w oryginalnej, najwyższej jakości. Działanie systemu HDCVI sprawia, że wymiana klasycznych kamer analogowych na nowoczesne kamery megapikselowe jest wyjątkowo proste i oszczędne.

System HDCVI to wysokiej jakości urządzenia gwarantujące bardzo wyraźny obraz oraz profesjonalną transmisje na największe odległości. Monitoring HDCVI musi składać się z odpowiednich, współpracujących ze sobą urządzeń tj. Rejestratora HDCVI, kamer HDCVI oraz odpowiednich akcesoriów do systemu. Kamery HD-CVI działają w bardzo wysokich rozdzielczościach 1,3Mpix lub 2Mpix co już stanowi o bardzo ostrym i wyraźnym obrazie. Bardzo ważna cechą systemu HD-CVI jest zupełny brak opóźnień w przesyłanym obrazie, tak jak ma to miejsce w megapikselowych systemach IP. Dodatkowo taki system jest zupełnie niezależny od istniejących sieci lokalnych, co jest korzystne zarówno dla systemu monitoring (brak lagów, płynny obraz) oraz dla sieci lokalnej, gdyż sieć nie jest dodatkowo obciążana ciągłe przesyłanymi strumieniami danych. W celu pełnego wykorzystania możliwości kamery należy wybrać rejestrator, który zapisze obraz w oryginalnej jakości. Zestaw monitoringu HD-CVI zachowuje najważniejsze zalety megapikselowych systemów IP oraz klasycznych systemów analogowych, przy jednoczesnym usunięciu wad konstrukcyjnych wcześniej wspomnianych systemów.

Podsumowując to właśnie w systemie HDCVI mamy możliwość złożenia bardzo wydajnego systemu monitoringu przy jednocześnie nieskomplikowanej instalacji.

Monitoring HD-TVI

Technologia HD-TVI (Turbo HD; High Definition Transport Video Interface) – stworzona niedawno, działająca wciąż na kablach koncentrycznych. Oferuje rozdzielczości dochodzące do 1080p, transmisję do 450m bez wzmacniacza sygnału, bardzo dużą odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, niskie opóźnienia spowodowane odległością i dekodowaniem sygnału (video nie jest skompresowane) oraz dwukierunkową komunikację, a co za tym idzie przez jeden kabel możliwe jest między innymi sterowanie PTZ i zmiana ustawień kamery – tylko jednym kablem! Jako nieliczna, jest kompatybilna wstecznie z technologią analogową, a modele rejestratorów praktycznie zawsze posiadają jeszcze do dyspozycji kanały IP (przez producentów zwane trybrydami, ze względu na dostępność 3 technologii), dlatego migracja ze starszych systemów ogranicza się do wymiany sprzętów końcowych, bez potrzeby przebudowywania instalacji. W łatwy sposób w takim razie możemy po kolei wymieniać elementy istniejącej instalacji zaczynając od rejestratora, na kamerach kończąc. Nie rozbudowując zbyt istniejącej instalacji LAN, można także dodać kamery IP, o których mowa jest wyżej. Opcja taka jest idealna w przypadku konsolidacji 2 instalacji IP i analogowej w jedną oraz przy chęci migracji na lepszą jakość CCTV.

Pod względem obrazu, na tle technologii działających na kablu koncentrycznym, HD-TVI wypada jako najbardziej kolorystyczne, naturalne, posiadające najwyższy kontrast (szczególnie widoczne w przypadku nagłych i ostrych zmian kolorów) i szczegółowość.

Monitoring Wi-fi

To zestaw kamer i rejestrator z wbudowaną kartą sieciową Wi-Fi(802.11b/g/n)
Zasięg kamer zależy głównie od jakości sieci klienta.
Doskonałe rozwiązanie do wykorzystania przy monitoringu domu, firmy, recepcji gdzie nie posiadamy instalacji przewodowej.

Visits: 9