Instalacje

Instalacje sieci, anten TV, TV-SAT, LTE …

Telewizja satelitarna (TV-SAT)

Telewizja satelitarna od wielu lat jest jednym z głównych źródeł programów telewizyjnych. Chociaż ciągle używa się tradycyjnego skrótu TV-SAT, to coraz częściej spotyka się oznaczenie DVB-S. „Digital Video Broadcasting – Satellite” oznacza cyfrowe przesyłanie sygnałów drogą satelitarną. Telewizja satelitarna funkcjonuje równolegle do naziemnego przesyłania sygnałów radia i telewizji. Cechą charakterystyczną satelitarnego sposobu rozpowszechniania programów telewizyjnych jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów za pomocą jednego tylko nadajnika. Taki sposób emisji daje możliwość dotarcia z sygnałem do miejsc, na których budowa sieci nadajników naziemnych byłaby nieopłacalna lub wręcz niemożliwa.

Odbiorca jednak nie jest ograniczony do korzystania z odbioru telewizji satelitarnej tylko w jednym miejscu. Multiswitch satelitarny jest urządzeniem, które razem z konwerterem typu Quattro służy do dystrybucji sygnałów pochodzących z pojedynczej anteny do wielu odbiorników telewizji satelitarnej. Możliwe jest również rozprowadzanie sygnałów satelitarnych pochdzących z dwóch satelitów do wielu odbioników. Wybór sygnałów satelitarnych jest przeprowadzany w takim przypadku niezależnie dla każdego odbiornika.

Naziemna Telewizja Cyfrowa DVB-T

Naziemna telewizja cyfrowa „Digital Video Broadcasting – Terrestrial“ oznacza rozsyłanie cyfrowych sygnałów radia, telewizji i danych w atmosferze przez anteny związane z ziemią. Standard ten zastąpił tradycyjną telewizję analogową. Przejście na nadawanie cyfrowe dało możliwość poprawy jakości obrazu i dźwięku oraz wyeliminowało wiele zakłóceń charakterystycznych dla emisji analogowej. Naziemna telewizja cyfrowa umożliwia również efektywniejsze wykorzystanie częstotliwości i nadawanie większej ilości programów. Dodatkowo w grę wchodzi jeszcze wiele nowych funkcjonalności, które nie były możliwe w przypadku starej telewizji analogowej.

Przy odbiorze sygnałów naziemnych stosunkowo często dochodzi do różnego rodzaju zakłóceń i zaników sygnału. W przypadku pogarszającej się jakości sygnału analogowego obraz stawał się powoli coraz gorszy, aż do całkowitego zaszumienia. W przypadku DVB-T wszystko dzieje się nagle. Najpierw obraz i dźwięk są bez zarzutu, gdy po chwili potrafią wystąpić poważne problemy. Obraz się zamraża i występują blokowe artefakty (klockowanie). Chwilami zanikają całe programy i dochodzi do nieprzyjemnych efektów dźwiękowych.

Można oczywiście próbować odbierać telewizję za pomocą widelca włożonego w gniazdko antenowe telewizora. Aby jednak uzyskać dobry i stabilny obraz i dźwięk, należy zapewnić odpowiedni poziom sygnału wraz z konieczną rezerwą na ew. pogorszenie warunków odbioru.

Anteny LTE

Technologia LTE jest dość czuła na jakość i siłę sygnału sieci. Ogólnie rzecz biorąc, im mniej „kresek”, tym mniejsza prędkość, dlatego w wielu wypadkach przydatne lub wręcz konieczne jest zainstalowanie anten.
Warto wiedzieć, że przy technologii LTE instaluje się dwie anteny, dlatego większość modemów i routerów ma dwa niezależne gniazda.
Anteny ustawia się w tym samym kierunku, jednak płaszczyzna polaryzacji jednej z nich musi być obrócona o 90 stopni względem drugiej. Wynika to z korzystania z technologii MIMO w LTE i zapewnia większą prędkość oraz odporność na zakłócenia.
Producenci instalacji antenowych oferują nawet zintegrowane, podwójne anteny, przygotowane pod kątem technologii LTE.
Jak zawsze w wypadku tego typu rozwiązań należy dobrać instalację do pasma, w jakim działa LTE. W 2014 roku nadal dominują sieci w paśmie 1800 MHz, jednak w 2015 powinny się pojawić pierwsze sieci działające na częstotliwościach 800 i 2600 MHz i dobór anteny stanie się mniej oczywisty.
Antenę należy podłączać bardzo uważnie, gdyż gniazda w modemach USB są małe i często delikatne, nietrudno więc o ich uszkodzenie mechaniczne, którego nie obejmuje gwarancja. Routery stacjonarne zwykle mają solidniejsze połączenia.


Potrzebujesz usług instalatorskich ?

Masz problem z odbiorem sygnału ?

Po prostu ZADZWOŃ Tel. 504-393-520


Poniżej przykładowe realizacje instalacji…

Antena do odbioru DVB-T/T2
2 m antena do odbioru sygnałów z Satelit

Antena na specjalnym maszcie w uchwycie bloczkowym

Typowa antena do odbioru nc+
Zestaw anten w instalacji zbiorczej

Antena TV-Sat i Lte
Indywidualna antena satelitarna z modemem Lte
Antena satelitarna na obejmie kominowej

Antena satelitarna na stojaku dachowym

Standardowy zestaw anten do TV-Sat i TV naziemnej
Anteny Satelitarne TV i Internetowa

Antena na długim wysięgniku

Zestaw anten na maszcie

Antena na uchwycie balkonowy z podwójnym konwerterem do odbioru sygnału z dwóch satelit